Najlepsze
Systemy
Nawadniania

Mikrozraszanie i zamgławianie

Mikrozraszacze stosowane są w tunelach i szklarniach do zraszania roślin lub zamgławiania (podnoszenia wilgotności powietrza). Mikrozraszanie i zamgławianie to systemy montowane w pozycji odwróconej, czyli podwieszone do rury. Do zraszania używa się wkładek zraszających w postaci wirników i dysz o różnej wydajności wody. Do zamgławiania używa się wkładek zamgławiających i dysz o jak najmniejszej wydajności wody. Mikrozraszacze pracujące w pozycji odwróconej powinny być wyposażone w antykapacze, które zapewniają równoczesny start mikrozraszaczy w momencie uruchomienia systemu oraz zapobiegają wypływowi wody poprzez mikrozraszacze po zakończonej pracy.

Obok tradycyjnych systemów w produkcji ogrodniczej znajduje zastosowanie również zamgławianie wysokociśnieniowe. Stosuje się je w szklarniach do rozmnażania roślin (propagacji) oraz w uprawach wymagających wysokiej i kontrolowanej wilgotności powietrza, np.: storczyki, anturium, róża.
System zamgławiania wysokociśnieniowego pracuje na ciśnieniu rzędu 120 bar, a specjalne dysze rozbijają wodę do cząstek o wielkości ok. 10 mikronów. W ten sposób system zamgławiania wytwarza delikatną mgłę, która rozprzestrzenia się po obiekcie, zapewniając odpowiedni poziom wilgotności i nie mocząc roślin. Drobne cząstki wody szybko odparowują powodując obniżenie temperatury, pracą systemu zarządza komputer klimatyczny.

Więcej o systemach zamgławiania wysokociśnieniowego tutaj.

back-to-top